piątek, 5 sierpnia 2011

Kącik Małego Przyrodnika


Ekspozycja podobna do tej ze zdjęcia powyżej pojawia się w naszym domu,w mniej lub bardziej regularnych odstępach czasu. Żeby nadać jej charakter cykliczny postanowiłam wygospodarować dla chłopców miejsce, w którym będą mogli z pełna bezkarnością składować skarby matki natury przyniesione ze spacerów. Kuba oficjalnie ochrzcił je kącikiem przyrodnika, instruując Antka co do zasad jakie należy przestrzegać wchodząc w kontakt z zasobami, które mieści. Od momentu, kiedy tacka ze skarbami wylądowała na swojej półce, nie ma dnia żeby chłopcy nie poświęcili jej swojej uwagi ;-)) Co mnie bardzo cieszy, chłopcy lubią korzystać z niej wspólnie - nie ma przy tym kłótni i przepychanek ;-) Kuba dzieli się hojnie swoją wiedzą z Antkiem, a ten pochłania informację jak gąbeczka ;-)Przed każdą wyprawą do lasu chłopcy planują co dołożą do kącika po powrocie ;-)

Celem wczorajszej wyprawy były nasiona. Chłopcy zebrali ich całkiem pokaźna ilość ;-) Dzisiaj, przyszedł czas na wnikliwą obserwację i klasyfikację.Antosiowi do gustu najbardziej przypadły własnoręcznie zebrane żołędzie. Ponieważ kilka dni wcześniej bawiliśmy się w rozpoznawanie rzeczy miękkich/twardych, szorstkich/gładkich itp., było mi miło, kiedy Antek miętoląc w łapkach żołędzia oświadczył: "Czapeczka jest siorstka, a bziuśek gładki".Kuba natomiast zrobił mi wielką niespodziankę tworząc samodzielnie etykiety z nazwami poszczególnych drzew, z których pochodziły nasiona. Był; kasztan, jarzębina (napisana wprawdzie przez "ż", ale na ortografię mamy jeszcze wiele czasu), dąb, lipa i klon.


W ramach dalszych zabaw postanowiliśmy z Kuba zasadzić w doniczkach po jednym z nasionek i uważnie obserwować co też nam z nich wyrośnie. Oczywiście, żeby się nie pogubić zrobiliśmy także mini album, w którym chłopcy umieścili po jednym przedstawicielu danego gatunku. Ponieważ zabawa z nasionami jest przednia, jutro zaproponuję Kubie stworzenia trójwymiarowych kart trzyczęściowych, takich jakie widziałam u K. z Do dzieci z pasją ;-)W planach mamy także sortowanie nasion opierając się tylko na zmyśle dotyku ;-)

4 komentarze:

  1. Antoś jest po prostu przesłodki :) Taki mały chłopczyk, a tyle już wie o świecie!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ewo, znalazłam mnóstwo inspirujących pomysłów na Twoim blogu [i wierzę, że nadal będę je znajdować ;)] dlatego nominuję Cię do One Lovely Blog Award. Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  3. Z niecierpliwością czekamy na Wasze trójwymiarowe karty:)

    OdpowiedzUsuń

Thanks for visiting my blog. I love to read your comments so if you have time and like what you have read leave me one.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...