niedziela, 1 kwietnia 2012

Mieszaniny jednorodne i niejednorodne. Laboratorium Młodego Naukowca (2)

Dzisiaj niedziela, czas więc na kolejną odsłonę Laboratorium Młodego Naukowca. W zeszłym tygodniu swoje projekty zgłosiło, aż 9 wspaniałych blogów, co dało w sumie kolekcję 16 wystrzałowych eksperymentów!!! Autorom blogów, dziękuję serdecznie za zaangażowanie w nasz eksperymentalny projekt!!! Poniżej znajduje się pełna lista uczestników ;-) Warto odwiedzić ich blogi, by odkryć całe bogactwo, które mają do zaoferowania ;-)

* TOMINOWO
* BABYLANDIA
* RĘCZNIE WYKONANE
* FRAJDA PRZYRODNIKA
* PRZYRODA NA 6
* W POGONI ZA E.
* MAMA DOMOWA
* POZNAJEMY MONTESSORI
* PODRÓŻE W CZASIE I PRZESTRZENI


Jeżeli chodzi o nasze dzisiejsze pomysły na eksperymenty, inspiracje do nich znaleźliśmy u dziadka na półce. Wśród licznych książek, chłopcy wyniuchali ilustrowaną encyklopedię chemii. Oczywiście od razu zrodziło się w nas chęć do eksperymentowania. Z kilku propozycji, Kuba wybrał MIESZANINY. Dzisiaj, to właśnie one będą u nas grały główne skrzypce ;-)

Naszą zabawę zaczęliśmy od ustalenia czym właściwie jest mieszanina. Według jednej z definicji, mieszanina to układ dwóch lub więcej pierwiastków lub związków chemicznych zmieszanych ze sobą w dowolnym stosunku i wykazujących swoje indywidualne właściwości. My chcieliśmy się o tym przekonać na własne oczy. W tym celu przygotowałam dla chłopców tacę do sporządzenia mieszaniny jednorodnej. W trzech kieliszkach znalazły się porównywalne ilości: kawy rozpuszczalnej, cukru i soli. W osobnej miarce czekała cierpliwie ciepła woda.


Chłopcy , w sposób wybitnie "organoleptyczny" ustalili skład poszczególnych kieliszków.


Do każdego z kieliszków trafiła taka sama ilość wody. Mikstura, w każdym z kieliszków została dokładnie wymieszana.Okazało się, że składników w sporządzonej mieszaninie nie sposób odróżnić od siebie gołym okiem. W ten oto prosty sposób, Kuba dowiedział się, że na świecie istnieją mieszaniny jednorodne. Czysto teoretycznie próbowaliśmy znaleźć inne przykłady mieszanin jednorodnych. W naszym spisie znalazły się m.in.: powietrze i woda z sokiem, Kuba dowiedział się także, że taki typ mieszaniny nosi miano ROZTWORU. Po omówieniu i zapisaniu definicji do dziennika obserwacji, przeszliśmy do zbadania mieszanin niejednorodnych.Na tacy mieszanin niejednorodnych, w pierwszym kieliszku znajdowały się dwa rodzaje koralików, w kieliszku nr 2 czekał cierpliwie majeranek, a w ostatnim kieliszku rozgościła się sól z pieprzem.Majeranek został zalany wodą. Kuba nie omieszkał skorzystać z jego walorów aromaterapeutycznych ;-) Podobno taka mieszanina to wspaniały "babciny sposób na zatkany nos ;-)

Składniki, w każdym z kieliszków zostały porządnie wymieszane. Nie było wątpliwości, że mamy do czynienia z mieszanina niejednorodną. Mimo mieszania bez problemu dały się rozróżnić gołym okiem. Żałuję, że nie mieliśmy w domu kawy sypanej. Stanowiłaby wspaniałą przeciwwagę dla tej rozpuszczalnej ;-)
Kiedy już zbieraliśmy się do sprzątania po eksperymencie, Kubie przypomniało się o prostym sposobie na rozdzielenie soli i pieprzu przy pomocy elektrostatyki. Pobiegł po mój wełniany szal i plastikową łyżkę. Rozpoczęło się intensywne pocieranie. Kiedy ustaliliśmy, że nasza łyżka jest już odpowiednio naelektryzowana...

Oddzielenie tych dwóch składników okazało się dziecinnie proste :-)Udało się nam dzisiaj przeprowadzić jeszcze jeden eksperyment, ale niestety nie uda mi się go Wam już dzisiaj pokazać. Po kolejną porcję wiedzy o mieszaninach i roztworach zapraszam już jutro ;-)

Oczywiście jak zwykle serdecznie zapraszam Was do linkowania swoich pomysłów na naukę przez zabawę ;-) Zasady linkowania są identyczne jak w zeszłym tygodniu:

1. Wybieramy post związany tematycznie z Laboratorium Młodego Naukowca
2. Na swoim blogu lub w linkowanym poście umieszczamy informację o zabawie. Najprościej zrobić to kopiując i wklejając w odpowiednie miejsce poniższy kod.

Wczesna Edukacja Antka i Kuby


3. Podłączamy swój post, klikając w ikonę z żabką.
4. Wszystkie posty z linkiem do bloga autora, będą promowane w ciągu tygodnia na naszej stronie FB.


Umieram z ciekawości !!! Czym nas zaskoczycie w tym tygodniu???


I'm linking this post to MONTESSORI MONDAY. Please, visit this site for more Montessori inspired activities ;-)
Montessori Monday


3 komentarze:

 1. Z wielką przyjemnością przekazuję Tobie wyróżnienie w zabawie blogowej - Tall me about yourself award.

  http://raaanyjulek.blogspot.com/2012/04/tell-me-about-yourself-award.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapraszam po wyróżnienie :D http://urwiskowo.blogspot.com/2012/04/blogowe-wyroznienie.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziewczyny serdecznie Wam dziękuję za wyróżnienie. Przyjmuję je z olbrzymią przyjemnością. Już wkrótce postaram się na nie odpowiedzieć jak trzeba ;-)

  Trzymajcie się ciepło w ten dość mroźny dzień ;-)

  OdpowiedzUsuń

Thanks for visiting my blog. I love to read your comments so if you have time and like what you have read leave me one.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...