czwartek, 7 kwietnia 2011

Odgłosy Przyrody - Zwierzęta Na Wsi

Dzisiaj chciałam się z Wami podzielić moim niedawnym edukacyjnym odkryciem. Ci którzy mnie znają wiedzą doskonale, że nie mogę przejść obok księgarni i do niej nie wstąpić:-) Tak też było i tym razem. Już miałam wychodzić, kiedy mój „sokoli” wzrok padł na tę fantastyczną pozycję.„Odgłosy Przyrody” to zbiór 20 zagadek obrazkowo-dzwiękowych. Każda zagadka składa się ze ścieżki dźwiękowej oraz trzech sztywnych kart ze zdjęciami w bardzo dobrej rozdzielczości. Zagadki dotyczą rzeczy, które można spotkać w najbliższym otoczeniu i zazwyczaj są bardzo bliskie naszym dzieciom. Zagadki stanowią fantastyczne uzupełnienie zwykłych kart obrazkowych, intensywnie stymulując zdolności słuchowe małych szkrabów. Zabawy z zagadkami mogą także stanowić interesujący wstęp do niezliczonych rozmów i eksploracji. Ale co najważniejsze pozycja ta zapewnia długie chwile fantastycznej zabawy.
Lista zagadek obejmuje takie tematy jak :
- zjawiska pogodowe,
- krajobrazy,
- ssaki morskie
- ssaki z Afryki,
- ptaki
- płazy i gady,
- owady,
- zwierzęta hodowlane
- konie
- kurza rodzina,
- zwierzęta leśne,
- zwierzęta domowe,
- psy,
- woda,
- ogień,
- śnieg
- człowiek,
- dzieci

W skład zestawu wchodzi bardzo pomocna koszulka, w którą po wysłuchaniu zagadek, dziecko wkłada poszczególne obrazki. Jeżeli obrazki zostały poprawnie ułożone na dziecko czeka kolejna niespodzianka. Po odwróceniu plastikowej koszulki na druga stronę ukazuje się naszym oczom kolejny obrazek związany tematycznie z zagadką. My z Antosiem używamy tej „dodatkowej strony „ jako trzyczęściowych puzzli ;-). Wydawcy w krótkiej instrukcji proponują jeszcze wiele wariantów zabaw z zagadkami (na moje oko dla trochę starszych smyków) Podsumowując muszę stwierdzić że z całą pewnością warto zarezerwować w swoim budżecie te 30 zł bo jest to bardzo opłacalna inwestycja ;-)


Zagadki pierwszy raz wykorzystaliśmy w trakcie tematu związanego z pogodą. Od samego początku okazały się hitem. W temacie związanym z wsią nie mogło ich zabraknąć. Antek prosi o nie kilka razy dziennie. Dla zainteresowanych: poszczególne karty obrazkowe i płyta znajdują się w specjalnie do tego przeznaczonym koszyczku na półce Antosia. Kiedy brzdąc ma na nie ochotę, zazwyczaj wyciąga naszą pseudo ‘matę” kładzie na niej koszyczek i razem idziemy po przenośny odtwarzacz. Zazwyczaj Tosiek obsługuje go sam (zajęło nam to parę dni ) lub z moją niewielką pomocą. Zagadki na razie wybieram ja ;-) Kiedy już się nasyci wszystkie rekwizyty wracają na miejsce. Na początku nie za bardzo rozumiał o co chodzi w zabawie ale z czasem szło mu coraz lepiej. Zazwyczaj bawimy się tak: mówię Antosiowi czego będziemy konkretnie słuchać np. „ Teraz posłuchamy odgłosów zwierząt domowych”. Puszczam mu po jednym odgłosie i staramy się ustalić do jakiego zwierzaka należy. Następnie szukamy karty na której znajduje się to właśnie zwierze i wkładamy do koszulki. Czasami układamy tylko puzzle ;-)

2 komentarze:

 1. Wygląda na to,że świetna książka. Mam pytanie: czy zagadki to tylko odgłosy zwierząt, czy też tekst po polsku? Prowadzę przedszkole anglojęzyczne "inspirowane" Montessori, dlatego zależy mi na samych dźwiękach. Pozdrawiam i gratuluje interesującego bloga:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie i dziękuję za miłe słowa ;-)
   Zagadki bazują wyłącznie na dźwiękach:-) Dziecko słyszy trzy następujące po sobie odgłosy i zgodnie z nimi musi odtworzyć za pomocą obrazków ich kolejność. Myślę, że ta pozycja fantastycznie uzupełni zabawy dydaktyczne każdego przedszkola. Jest także druga część z tej samej serii: "Dźwięki naszego otoczenia". Polecam ;-)

   Usuń

Thanks for visiting my blog. I love to read your comments so if you have time and like what you have read leave me one.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...