wtorek, 2 listopada 2010

Halloween część 1

Halloween to jedno z moich ulubionych amerykańskich świąt. Stanowi świetną okazję by w lekkiej i zabawnej formie oswoić dzieci z pojęciami takimi jak: śmierć, przemijanie. To doskonała okazja by pokazać że to czego dzieci zwykle panicznie się boją (potwory, wampiry i bajkowe stwory różnej maści) można oswoić i rozbroić śmiechem. To także doskonały moment na naukę nowych angielskich słów, czas fantastycznych eksperymentów i zgłębiania wiedzy o otaczającym nas świecie.

Materiały, gry i projekty, które wykorzystałam w ramach tematu „Halloween” w tym roku:

1. Wierszyk-rymowanka: „PUMPKINS”

„Pumpkins”
Pumpkin large,
Pumpkin small,
Pumpkin short and pumpkin tall,
Pumpkin orange,
Pumpkin green,
All are ready for Halloween!!!

Jako uzupełnienie, do rymowanki przygotowałam prezentacje ppt (wierszyk został wzbogacony o obrazki ilustrujące recytowane słowa). Prezentacja przypadła do gustu zarówno Antkowi i Kubie. Prezentacji używaliśmy na zmianę z recytowaniem i pokazywaniem poszczególnych elementów rymowanki (świetna zabawa ruchowa zarówno dla pięciolatka z niespożytą energią i ślepo zapatrzonego w brata rocznego szkraba) Dodatkowo, ponieważ intensywnie uczymy się ASL (American Sign Language) kolory pokazywaliśmy w języku migowym).

Poniżej Kuba i jego interpretacja2. Piosenka „I’m a Little Pumpkin” śpiewana do melodii „I’m a little teapot”

I’m a little pumpkin,
Orange and round,
I grow on a vine,
From a seed in a ground,
When I’m all grown up,
Give me a face,
Put me outside
In a very safe place.

Piosenka posłużyła nam jako wprowadzenie do rozmowy o tym skąd się bierze dynia, gdzie i jak rośnie i dojrzewa, w jakich występuje kształtach i kolorach itp.

Na stronie : www.kizclub.com, pod hasłem Halloween
znalazłam ciekawe materiały, które wykorzystaliśmy do przygotowania plakatu o cyklu życia dyni.

Link do strony:
http://www.kizclub.com/Topics/food/pumpkin.pdf
Strona jest w języku angielskim ale spokojnie można odciąć angielskie napisy i wydrukować polskie tłumaczenie, bądź zrobić plakat dwujęzyczny tak jak my. Materiały z tej strony można też wykorzystać do gry: wystarczy nakleić je na karton, zabezpieczyć pomieszać i wspaniała gra gotowa.

Ciekawe materiały można znaleźć także na stronie poświęconej pedagogice M. Montessori. Ja z poniższej strony wydrukowałam materiały i użyłam ich jako flashcardów do utrwalania nowo poznanego słownictwa
Link do strony: http:www.montessoriforeveryone.com/assets/PDF/Life_Cycle_of_a_Pumpkin.pdf


3. Prezentacja w języku angielskim dotycząca słów najczęściej kojarzonych z HALLOWEEN. Bazę do prezentacji stanowiły materiały ze strony:
http://www.mes-english.com/flashcards/halloween.php
Poniżej efekt końcowy:

Prezentacja okazała się hitem dnia. Kubie tak spodobały się nowe wyrazy, że w ramach kontynuacji zrobiliśmy dodatkową książeczkę ze zdaniami. Darmowe flashcardy do naszej książeczki znalazłam na stronie:
http://halloween-cards.blogspot.com/2009/03/halloween-flash-cards.html

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Thanks for visiting my blog. I love to read your comments so if you have time and like what you have read leave me one.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...