środa, 12 października 2011

Poezja dla dzieci - odsłona październikowa "Życie liścia" część III

LEKCJA 3 - ROZWINIĘCIE
Zazwyczaj po analizie, proponuje Kubie rożne zadania związane tematycznie z wierszem. Czasami są to przygotowane przeze mnie karty pracy, czasami wykonujemy jakieś prace plastyczne czy rzucamy się w wir kulinarnych nawiązań. Oczywiście staramy się zawsze nauczyć pięknie recytować dany wiersz.

Oto co przygotowałam jako rozwinięcie do wiersza "Zycie liścia". "Lekcję" trzecią można dowolnie rozbić na mniejsze odcinki pracy. Jak zwykle, wszystko zależy od chęci dziecka do pracy z danym materiałem ;-)Zadanie 1. Czy potrafisz przyporządkować poszczególne wersy do określonych pór roku?Dajemy dziecku cztery etykiety na których znajdują się nazwy pór roku: wiosna, lato, jesień, zima. Drukujemy wiersz i rozcinamy go na paski z których każdy zawiera jeden wers. Zadaniem dziecka jest przeczytanie fragmentów wiersza na paskach i dopasowanie ich do etykiet. Ćwiczenie to jest dość podchwytliwe, ponieważ żaden wers wiersza nie odpowiada zimie. Chociaż i z tym można by polemizować. Jeżeli wasze dziecko nie lubi tego typu niespodzianek, możecie w zabawie pominąć etykietę z zimą.


Zadanie 2. Połącz linią odpowiadające porom roku poszczególne etapy cyklu życia człowieka.Zadanie 3. Narysuj w pustych okienkach etapy życia liścia, zgodne z porą roku widniejąca pod ramką.
Zadanie 4. Przepisz wiersz do zeszytu.
Zadanie może wydać się nudne, ale dla pierwszaka, który doskonali się w pisaniu nie ma lepszej praktyki. Oczywiście przepisywanie można rozłożyć na wiele dni, żeby nie stało się żmudnym i zniechęcającym obowiązkiem ;-)


Zadanie 5 Uzupełni brakujące wyrazy. Liczba kresek odpowiada liczbie liter.Zazwyczaj proponuje to zadanie w momencie kiedy mam pewność, że Kuba bardzo dobrze zna już treść wiersza. Samo literowanie ze względu na np. dwuznaki i zmiękczenia może stanowić wyzwanie ;-). A przecież chodzi o to by zadanie posiadało taki stopień trudności, który nie zniechęci dziecka do pracy ;-)

Zadanie 6. Rozsypanka - wierszowanka
Czyli zadanie z serii od szczegółu do ogółu. Zadaniem dziecka jest ułożenie wiersza z pasków z poszczególnymi wersami. Wersje bardziej zaawansowaną znajdziecie w pliku do pobrania.

Materiały, które wykorzystam w lekcjach 1-3 możecie ściągnąć TUTAJ

Materiały do wiersza_Życie Liścia_Małgorzata Koralewska

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by stworzyć kolekcję własnych np. glinianych czy ciasteczkowych liści. Jak mówią nasi przyjaciele zza oceanu "The sky is the limit"

4 komentarze:

 1. Podziwiam wyobraxnię i kreatywnosć w organizowaniu mądrych zabaw z dziećmi!
  Pozdrawiam,
  Magda
  tajemnicezatoki.blog.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawe i inspirujące.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. z wielką niecierpliwością czekałam na trzecią część. Ewo, Twoje zadania do wiersza są naprawdę świetne, żałuję, że nie mogę ich wykorzystać ;-(
  Ale to co mogę, to sam pomysł, żeby czytać z dziećmi prawdziwą poezję - nie wiem czemu na to sama nie wpadłam (poza czytaniem im Mickiewicza gdy byli baardzo malutcy;-))
  Kuba i Antek to prawdziwi szczęściarze!

  OdpowiedzUsuń
 4. Madziu
  Napisałaś o Mickiewiczu i wywołałaś u mnie wspomnienia, o których prawie zapomniałam. Moja mama czytała mi Mickiewicza i do dzisiaj pamiętam całe fragmenty. Pamiętam jakie obrazy pojawiały się w mojej wyobraźni w trakcie słuchania tych utworów. To moje bezcenne wspomnienia, dziękuję że pomogłaś mi je odnaleźć.

  Pamiętam też pierwszy wiersz, który doprowadzi mnie do łez. Miałam 7 lat, nie pamiętam tytułu ale do dzisiaj porusza we mnie te delikatną strunę, a moja dusza cicho przy nim łka ;-)

  OdpowiedzUsuń

Thanks for visiting my blog. I love to read your comments so if you have time and like what you have read leave me one.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...