czwartek, 2 czerwca 2011

Samogłoski i zabawy z literą O / Vowels And Letter O

Ostatnio w naszych zabawach edukacyjnych skupiamy się na samogłoskach. Samogłoskę "A" Antoś opanował do perfekcji i w mowie i piśmie tak więc przyszła kolej na "O". Oto zapis tylko części naszych zabaw, którą udało mi się uwiecznić zanim mój aparat odmówił współpracy. Recently our educational activities have been revolving mostly around vovels. Antek mastered the pronunciation of "A" vowel a long time ago. He can write it as well. Therefore, this week and the one to come we will be dealing with the "O" vowel. This post describes only a small fragment of what we had managed to do before my camera refused to cooperate.


Przyporządkowywanie obrazków zaczynających się na daną samogłoskę(z wyłączeniem samogłoski "y") - wersja łatwiejsza. W wersji łatwiejszej każdy obrazek zawiera w rogach dużą i małą samogłoskę. Zestaw składa się z 5 obrazków dla każdej z samogłosek. Kiedy Antoś będzie już bezbłędny w przyporządkowywaniu, wymienię ten zestaw na obrazki bez literek.
I spy game and vowel matching activity - easy version.

Do zestawu przygotowałam także matę do zabaw w "I spy...." Mata zawiera takie same elementy jak nasze karty obrazkowe. Antek wybiera jedną kartę i odnajduje dany przedmiot na macie. Czasem proszę Antosia aby znalazł przedmiot, który zaczyna się na daną samogłoskę. Nasza mata sprawdziła się świetnie w plenerze i w podróży. A co najlepsze, każdy może zrobić sobie własną, zindywidualizowaną matę w kilka minut.
I also prepared an "I spy" mat which serves as a follow up activity.

W wyszukiwaniu i dopasowywaniu Antuś potrafi być bardzo wytrwały - uwielbiam ten jego skupiony wyraz twarzy ;-)
Look how focus he is during this task :-)

Literki, które widać na zdjęciach, wycięłam z gumowanych arkuszy, które można znaleźć w sklepach dla hobbystów. Szablony miałam jeszcze z czasów kiedy sama robiłam Antosiowi karty do nauki czytania metodą Domana. Wydaje mi się, że wyszły bardzo przyzwoicie. Niestety muszę dokupić nożyk do precyzyjnego wycinania bo nożyczkami nie wychodzi to tak estetycznie. Antek uwielbia te literki. Oprócz dopasowywania najpopularniejszą zabawą jest przewożenie literek samochodem przy głośnym artykułowaniu literki, która w danym momencie jest pasażerem.
Antek likes to play with the foam letters I made for him. His favorite play is giving letters a ride. When the letter is safely placed on the roof of the car we start up the siren by clearly pronouncing the vowel sound. Great fun ;-)


Przygotowałam także kolejna 2 książeczki z obrazkami ilustrującymi wyrazy zaczynające się na literę "O". Dla przykładu w pierwszej książeczce znajdują się takie wyrazy jak: oliwa, olcha, okap, osa, ogar, odważnik, oliwki, opona, ogórki, ognisko, oset, opos, ogródek, orzeł, osioł, okulary, opaska, oleander. Antek przegląda je bez końca ;-)
Our alphabet book - words that start with "O".

Kolejne zadanie polegało na segregowaniu rzeczy owalnych i okrągłych. I jedne i drugie zaczynają się na "O" więc wspaniale uzupełniły nam temat ;-)
Sorting oval and round elements. In Polish the words "oval" and "round" start with "O" so naturally they complemented our "O" theme.
Przenoszenie owalnych, drewnianych jajek przy pomocy szczypiec do makaronu.
Transferring oval, wooden eggs with tongs.
Ta zabawa powstała całkiem spontanicznie. Kwiatki z naszej wiosennej łąki straciły już swój urok i właściwie planowałam je wyrzucić. Kiedy tak pogodzone z losem czekały na wyniesienie mój mały nożyczkowy potwór podszedł wygrzebał jeden i zaczął go ciąć- powstały nam fantastyczne krążki ;-) Krótko potem mój wzrok padł na pudełeczko z naszymi klamerkami i tak zrodził się pomysł by połączyć te dwa elementy. Żeby nie było za łatwo zaproponowałam Antosiowi łączenie klamerkami dwóch osobnych elementów. Niby proste zadanie ale dojście do perfekcji zajęło mu jakiś czas.Krążków używamy do liczenia i jednocześnie do utrwalania samogłoski "O". Do zabawy dodatkowo wydrukowałam karty z numerkami od 1-10. Antek wybiera jedna kartę. Odliczamy razem tyle krążków ile wskazuje karta. Następnie Antek łączy je ze sobą aby powstał długa "głodna gąsienica". Bawimy się udając że gąsienica połknęła tyle literek "O" ile znajduje się na karcie. Dotykamy kolejnych krążków wymawiając głośno samogłoskę "O".
We use the toilet paper rings to practice counting while at the same time we practice the pronunciation of the "O" vowel. I added cards with numbers from 1-10 to the basket. Antek draws a number card. Together we count the precise number of rings. Antek joins them with cloth pins. We pretend that the rings are the food for the very hungry caterpillar. We touch each ring to check how many "O" the caterpillar ate. While doing this we clearly pronounce the "O"sound.

Przenoszenie okrągłych pomponów za pomocą szczypiec do makaronu. Transferring round pompoms with tongs.

W naszym tygodniu z "O" nie mogło zabraknąć okręgów, które jak nie trudno zauważyć zaczynają się także na "O" ;-) Oprócz poszukiwania przedmiotów, które kształtem przypominają okrąg i zabaw z hula-hop stworzyliśmy okręgi wydzierając, naklejając i formując paluszkami kolorową bibułę.
We created some tissue paper circles. In Polish circles starts with letter "O" ;-)
Nie mogło zabraknąć elementów muzycznych. Tutaj Antoś po umieszczeniu owalnego balona w okrągłej misce generuje kocią muzykę. Na szczęście nie trwało to długo. Antek wygrywał te kocie dźwięki tak energicznie, że balon nie wytrzymał i pękł.
After placing an oval balloon in a round bowl Antek started generating some really painful sounds. Fortunately, it didn't last long;-)

I'm proudly linking this post to these great blogs:


Tot School
play academy

LINK & LEARN

abc button

15 komentarzy:

 1. Witam
  Te literki wyglądają bardzo profesjonalnie. O jakich sklepach hobbystycznych piszesz?

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki wielkie za pomysły literkowe.
  Skąd Ci sie udało ściągnąć takie fajne obrazki?
  Pozdrawiam z nareszcie upalnej Irlandii.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witaj coscik,
  Tutaj w Poznaniu korzystam z bogatej oferty mojego ulubionego sklepu MARGUS. I z internetowego KREATYWNEGO ZAKĄTKA. Oba sklepy w swojej ofercie posiadają tony materiałów do scrapbookingu, decoupage i innych crafterskich wyzwań. Te gumowane/piankowe arkusze widziałam także w EMPIKU
  Pozdrawiam Ewa

  OdpowiedzUsuń
 4. Elu,
  Cieszę się, że wreszcie możecie się cieszyć ciepłymi dniami ;-)

  Karty z samogłoskami przygotowałam sama, a obrazki pochodzą z bogatej galerii Google.
  Jeżeli byłabyś zainteresowana chętnie Ci je wyśle.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wow, ale jesteście zajęci. Dzięki za ten pomysł z łączeniem spinaczami dwóch krążków - na pewno to wykorzystamy!

  OdpowiedzUsuń
 6. WOW! You guys have been busy! I love how you used the toilet paper rings and the clothes pins to teach how to count. Very Smart! I loved visiting your Montessori Monday. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Great week!! Have to try the clothes pins and toilet paper activity....Antek looks so grown up!!!

  OdpowiedzUsuń
 8. To prawda Twoj Antos wyglada powazniej ostatnimi czasy a zabawy, ktore z Nim robisz sa fantastyczne. Eaton pobawilby sie z Antosiem ;-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Thank you girls for commenting ;-) It's nice to know that you found our activities interesting ;-)

  Marto,
  Jeżeli najdzie Was ochota odwiedzić Polskę zapraszamy w nasze skromne progi.
  Antek byłby zaszczycony mogąc pobawić się z takim kolegą jak Eaton ;-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Proszę looknij na te stronkę http://chomikuj.pl/stepniaczek/Szko*c5*82a+i+Przedszkole/Obrazki++do+literek/Litera+I
  obrazki mogą się przydać do kolejnych literek.

  OdpowiedzUsuń
 11. Właśnie zajrzałam i jestem zachwycona ;-) Nawet nie wiesz ile zaoszczędzę czasu ;-)
  Dziękuję Ci bardzo za link ;-)
  Ewa

  OdpowiedzUsuń
 12. Giving the letters a ride - how cute!! Thanks for linking to Montessori Monday. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. I found your blog through the Preschool Corner linkup. I love, love, love the idea about putting a vowel on the car and then starting the "siren" with the vowel sound! My boys love watching the firetrucks leave from the station across the street from us. I'm sure this would make vowels very appealing to them! Thanks for the idea!

  OdpowiedzUsuń
 14. I'm impressed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that's both educative and engaging,
  and let me tell you, you've hit the nail on the
  head. The problem is an issue that not enough men and women are
  speaking intelligntly about. I am very happy I found
  this in my search for something concerning this.

  OdpowiedzUsuń

Thanks for visiting my blog. I love to read your comments so if you have time and like what you have read leave me one.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...