piątek, 8 lipca 2011

Czytanie metodą sylabową - sylaby z P, część I



Naszą zabawę z sylabami z P zaczęliśmy od prezentacji ppt. Prezentacja jest mega prosta - składa się tylko i wyłącznie z sylab jakie powstają z połączenia literki P i wcześniej poznanych przez Antka samogłosek. Jest to jedna z 3 prezentacji, które zamierzam zaproponować Antosiowi. Prezentacje oglądamy średnio 3 razy dziennie przez 5-7 dni. Czas prezentacji zazwyczaj zbiega się u nas z czasem głównych posiłków ;-). Antek jest już przyzwyczajony, że przed każdym posiłkiem, zanim talerz wyląduje na stole włączamy to co aktualnie przerabiamy. Link do gotowej prezentacji znajduje się na dole strony. Na poniższym filmiku jedna z takich sesji.



Równolegle z prezentacja wprowadziłam karty do lekcji trójstopniowej. Karty przygotowałam w oparciu o zeszyt nr 3 serii "Kocham czytać" Jagody Cieszyńskiej. Ze względu na prawa autorskie nie mogę udostępnić tych materiałów publicznie. Jeżeli jednak jesteście zainteresowani kartami i posiadacie już tę pozycje w swojej biblioteczce, a karty zamierzacie użyć tylko i wyłącznie w zaciszu domowym - zostawcie mi w komentarzach swojego maila ;-).




Podstawową lekcję trójstopniową przerabiamy z Antolkiem zawsze na kartach kontrolnych. Filmik prezentuje, kolejną fazę - dopasowywanie. Na tym etapie, Antek zna już mniej więcej sylaby, potrafi je wskazać i nazwać. Oczywiście, na Antolkowej półce znajduje się oryginalna książeczka, którą Antek bardzo lubi przeglądać ;-).



A to już jedna z naszych sylabowych zabaw. W koszyczku znajduje się 7 drewnianych klocków. Na klockowych bokach znajdują się przerabiane przez nas sylaby. Do klocków dołączyłam czteroelementowe karty do dopasowywania. Jeżeli chcecie stworzyć takie klocki dla siebie na dole strony znajdziecie gotowe do wydrukowania sylaby (pasują do drewnianych sześcianów o boku ok 3,5 cm) i karty.



Antek lubi z klocków budować wieże. Przy każdym kolejnym klocku, odczytujemy sylabę, która znajduje się na górze. Często bawimy się tak, że ja wymawiam jakąś sylabę, Antek szuka jej w koszyczku i tak krok po kroku budujemy wieżę na zamówienie. Oczywiście równie dobrze, jak nie lepiej, można się bawić odwracając role ;-)




Dopasowywanie klocków z sylabą do sylabowych kart





Tworzenie sylabowych pociągów to niezła gratka dla mojego pociągowego maniaka ;-)




A to już pomysł Antolka na nasze karty. Sylabowe torowisko. Zazwyczaj bawimy się tak, że zanim pociąg ruszy po torach, losujemy z koszyczka sylabę, na której pociąg będzie musiał się bezwzględnie zatrzymać. Muszę powiedzieć, że jest to jedna z niewielu zabaw, w której Antek tak skrupulatnie przestrzega ustalonych reguł. Czasem dla urozmaicenia zabieramy sylabowych pasażerów (niestety nie znaleźli się na zdjęciu).







Najbardziej lubię, kiedy przygotowane przeze mnie materiały są ze sobą kompatybilne ;-) Tutaj połączyliśmy karty trójstopniowe i klocki tworząc dopasowywankę o zwiększonym stopniu trudności(sylaby na kartach i klockach różnią się pod względem wielkości i koloru). Poszło jak z płatka;-)







Żeby nie było zawsze tak samo, dodaliśmy do zabawy kolejny element- kolory. W dwóch koszyczkach znajdują się odpowiednio: sylaby i kolorowe klocki. Antek losuje po jednej sylabie i klocku. Wymawiamy na głos daną sylabę i kolor klocka, następnie Antek odszukuje wylosowaną sylabę i umieszcza na niej kolorowy klocek.




Sylabowe zabawy ze wskaźnikiem - Antek pokazuje sylabę a mama ja wymawia i na odwrót.



Obrazek do sylaby. Tę zabawę zaproponuje Antolkowi dopiero jutro. Lubię ją, ponieważ można ją wykorzystać na wiele sposobów. Może służyć, jako dodatkowy komplet kart trójstopniowych, bądź dopasowywanka. Jej elementy można wykorzystać do zabaw szpiegowskich typu "I spy...". Świetnie sprawdzi się, także w wersji zabawy w "ciepło/ zimno" My zamiast ciepło-zimno spróbujemy użyć wskazówek sylabowych. Samo przygotowanie tego zadania było dość problematyczne. Zależało mi na tym by obrazki przedstawiały rzeczy, które są bliskie Antolkowi i składają się optymalnie z 2 sylab. Tak, więc powstały: pyzy i pesto, które Antek uwielbia, pasek i pinezki, którymi lubi się bawić, pole, które od czasu do czasu nawiedzamy i puma, która spodobała mu się w zoo;-). Link do pliku znajdziecie na dole strony






CDN....

Pliki do pobrania:
* Prezentacja
* Obrazek do sylaby
* Sylabowe klocki

28 komentarzy:

  1. Posiadam własny komplet Cieszynskiej, poproszę o materiały :-) joangot(at)o2(dot)pl

    OdpowiedzUsuń
  2. Super, super, super! Skorzystamy na pewno z Waszych pomysłów przy naszych zabawach z sylabami, zwłaszcza z tego z pociagiem:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Witami Ewo.
    Tak się składa że my w ubiegłym tygodniu rozpoczęliśmy naukę czytania (korzystając z zeszytów Cieszyńskiej) i bardzo chętnie skorzystam z materiałów przez Ciebie przygotowanych. Te klocki to wspaniały pomysł z pewnością go wykorzystam.
    Z góry bardzo dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
  4. jakie świetne pomysły, wiecej prosimy :)
    My też uczymy się z Cieszyńskiej więc poprosimy na maila nadia-ad (at) wp.pl
    Przyda się na później , na razie robimy samogłoski i wyrazy dzwiękonaśladowcze, ponaklejałam karteczki z literkami/sylabami na klocki Duplo które Jaś uwielbia i jest hicior, szuka par, robi wieże itp :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Acha, możesz napisać coś więcej o etapach lekcji trójstopniowej?jakoś nigdzie tego nie mogłam znaleźć :)Acha, możesz napisać coś więcej o etapach lekcji trójstopniowej?jakoś nigdzie tego nie mogłam znaleźć :)

    OdpowiedzUsuń
  6. witam, my dopiero zamówiłyśmy "Kocham czytać", ale jeżeli to możliwe też poprosimy o materiały :) przy okazji chciałam napisać, że szukając inspiracji do zabaw z moją 1,5 r. córką trafiłam na Twój blog i nie mogę się od niego oderwać :) masz wspaniałych chłopców, którzy mają wspaniałą mamę - pełną pomysłów i energii. zaraziłaś mnie i jednym i drugim - pomysłami i energią :) my dopieo zaczynamy zabawę w "edukację", dlatego będę wdzięczna za wskazówki wszelakie, wskazanie lektur chociażby. z góry badzo dziękuję i zaczytuję się dalej :)
    pozdrawiam Ciebie i Twoich uroczych chłopców. zapomniałabym o mężu - jego też proszę uściskać :)
    Patrycja (mochito@gazeta.pl)

    OdpowiedzUsuń
  7. Witaj Ewo,
    Ja również jestem zachwycona Twoim blogiem, jest dla mnie źródłem inspiracji, pomysłów i natchnienia podczas zabaw edukacyjnych z moim Kubusiem (3 latka) my dopiero zaczynamy. Znalazłam Twój blog szukając materiałów dot. Montessori. Mój syn też jest zbzikowany na punkcie pociągów. Czy mogę skorzystać z przygotowanych przez Ciebie materiałów.
    Mam swoje zeszyty Cieszyńskiej.
    Pozdrawiam
    Asia (joanna_siwczynska@o2.pl)

    OdpowiedzUsuń
  8. Witam,
    pierwsze zeszyty J. Cieszyńskiej mam, ale z miłą chęcią skorzystałabym z gotowych kart do sylab z "p" - wieala(at)op.pl Mój Michał zeszyty polubił, ale mnie trochę zęby bolą od grafiki:)
    Antolek jest rewelacyjny, tak słodko czyta te sylaby.
    Serdecznie pozdrawiam i z góry bardzo dziękuję,
    Alicja

    OdpowiedzUsuń
  9. Witaj Ewo,
    dopisuję się do zachwytów nad twoją stroną:)
    Jeśli mogę skorzystać z przygotowanych przez Ciebie materiałów to proszę prześlij na maila: justyna.tyczynska@wp.pl
    Pozdrawiam
    Justyna

    OdpowiedzUsuń
  10. Super blog, super pomysły... ja tej książki jeszcze nie mam ale już jej szukam... :)

    Gratuluję świetnych pomysłów i super synków!!!!
    Będę przeglądała Twojego bloga od deski do deski...

    OdpowiedzUsuń
  11. Witam,

    dziś pierwszy raz trafiłam na Twój blog i jestem zachwycona :) Ja mam synka 2,5 roku i córeczkę 1 rok i 3 miesiące. Serie "Kocham Czytać" już mam choć myślałam, że to jeszcze za wcześnie... ale po Twoim blogu widzę, że nie. Jeśli mogę skorzystać z przygotowanych przez Ciebie materiałów to proszę prześlij na maila
    lidia.kalecinska@wp.pl

    OdpowiedzUsuń
  12. Zacznę od tego, że jestem fanką Pani bloga! Podziwiam Panią za wiedzę i kreatywność. Każdego dnia zaglądam tu w poszukiwaniu inspiracji!
    Zamierzam zacząć pracę z moim synkiem metodą Cieszyńskiej wiec ośmielam się prosić o wspomniane wyżej karty.
    Mój adres goska.01@poczta.fm
    Ps. Gdyby posiadała Pani zabawy dla dziecka w wieku 12 miesięcy i zechciała się nimi podzielić byłabym bardzo wdzięczna!
    Pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz GRATULUJĘ!

    OdpowiedzUsuń
  13. Witam
    dziś trafiłam na ten blog i jestem zachwycona
    Moja córeczka ma 3 latka, mamy serie "Kocham Czytać"
    i jeśli mogę skorzystać z przygotowanych przez Paną materiałów
    to poproszę o przesłanie na maila: beatrycze.b@wp.pl
    dziękuję

    OdpowiedzUsuń
  14. Witam,
    mądry, świetny blog!
    Jeżeli można, również proszę o przesłanie materiałów.
    Pozdrawiam serdecznie
    Justyna
    linette14@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  15. Czy moge rowniez prosic o przeslanie materialow (nie tylko tych, jesli mozna) Zainspirowana mama zambezzi@ymail.com

    Zestaw zeszytow oczywiscie mamy i cwiczymy codziennie od ponad miesiaca. Kuplismy rowniez ksiazeczki po opanowaniu zeszytow, no ale to jeszcze daleka droga. Choc, malec ma juz dobrze opanowana metode Domana.

    OdpowiedzUsuń
  16. Witam, uwielbiam twój blog, dzięki niemu odkrywam pomału uroki nauki w domu. Narazie córka ma 19 miesięcy, ale czytamy już razem książeczki Cieszyńskiej, a ona je uwielbia:D
    byłoby mi miło jakbyś mogła przesłać na maila materiały do nauki cieszyńskiej (kachas23@op.pl)(ksiązeczki wszytskie mamy i dzielnie oglądamy i wymawiamy :d)
    cieszę się, że znalazłam tego bloga i mam nadzieje, że coraz więcej mam będzie go czytało i sie nim inspirowało.

    OdpowiedzUsuń
  17. Witam
    Bardzo się cieszę że ktoś prowadzi taki blog jak Pani, ja właśnie zaczynam z moim synkiem zabawę z sylabami na razie przeglądamy książeczki P. Cieszyńskiej, które bardzo lubi. Nie dawno byliśmy u logopedy który właśnie zaproponował nam metodę Pani Cieszyńskiej.Mój syn podszedł do tego z entuzjazmem. Bardzo bym była Pani wdzięczna za materiały do ćwiczeń czytania metodą sylabową. Interesują mnie ćwiczenia obejmujące wszystkie sylaby nie tylko te z literką P.Jeżeli miałaby Pani jakiś pomysł na jakąś grę w zapamiętaniu sylab to mój syn byłby prze szczęśliwy.
    Z góry dziękuję i pozdrawiam Ewa
    Mój email abc.abcd@wp.pl

    OdpowiedzUsuń
  18. poproszę o materiały na biuro@wroclawchildrenshouse.pl . dziękuję!

    OdpowiedzUsuń
  19. Witam świetny blog poproszę o materiały na adres basiakce@interia.pl dziękuję

    OdpowiedzUsuń
  20. Pozdrawiam serdecznie czekając na ponowne pojawienie się na blogu:-) Tymczasem bardzo proszę o materiały sylabowe:-) Zaoszczędzi mi Pani mnóstwo czasu:-) dziękuję serdecznie
    gosia_didi@interia.pl

    OdpowiedzUsuń
  21. dzień dobry
    jeśli jeszcze można to ja też zostawiam swój adres :))
    zarubinka@wp.pl
    dziękuję anna

    OdpowiedzUsuń
  22. Dotarłam T U T AJ dopiero dziś w poszukiwaniu czegoś sensownego dla maluszków. Podziwiam, wielki szacunek z mojej strony za pomysły, pracowitość i otwartość. Jeśli mogę prosić o materiały - będę wdzięczna; posiadam całą serię "Kocham czytać". mary33@interia.eu Dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
  23. super!!!!! moge prosic o materialy na maila? córcia sie ucieszy.... kasiasoltysek@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  24. No coż - Fantastyczna M a m a!!! Wspaniałe dzieciaki. Mnóstwo pracy!!! Gratulacje. Poproszę o materiały mary33@interia.eu
    Dziękuję. Marysia

    OdpowiedzUsuń
  25. mam swoj prywatny zestaw do metody, jeśli możnma to poprosze o materiały od Pani, są super!!! kasiasoltysek@gmail.com dziękuję

    OdpowiedzUsuń
  26. Pozdrawiam serdecznie :)
    świetny blog, dużo fajnych pomysłów na zabawy naukowe z dziećmi. Jeśli to możliwe proszę o materiały do serii Kocham czytać
    Z góry dziękuję
    Mój email to: asia_patka@tlen.pl

    OdpowiedzUsuń
  27. Witam serdecznie,
    Ja posiadam własny zestaw książeczek plus przewodnik dla rodziców. Poproszę o materiały :-). Niestety późno (wg tej metody) zaczynam przygodę z nauką czytania, bo moja córka za kilka dni skończy 4lata, z kolei na pewno zyska przy tej nauce jej niedługo dwuletni braciszek (lubiący pociągi, jak każdy chłopiec?).
    Odchodząc trochę od tematu, od kilku miesięcy zaczęłam się interesować metodą Montessori, jestem zachwycona, a z drugiej strony mam poczucie zmarnowanego czasu ze starszą córeczką. Ale mam nadzieję, że i tak dużo zyska.
    Podziwiam Panią za organizację czasu, że jest Pani w stanie przygotowywać takie niesamowite pomoce i zabawy.

    anna.milostan@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  28. Będę wdzięczna za materiały aneli@tlen.pl
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Thanks for visiting my blog. I love to read your comments so if you have time and like what you have read leave me one.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...