Nawet nie wiecie, jak bardzo się cieszę mogąc poinformować Was, że moja praca nad naszym nowym blokiem tematycznym dobiega powolutku końca ;-)Zostało jeszcze kilka plików, nad którymi pracuję, ale pewnie lada dzień będę mogła odetchnąć z ulgą. Wybór tematu był niezwykle prosty dzięki Antolkowi, który zapałał miłością do naszych upierzonych przyjaciół ;-) Ruszyliśmy ostro z kopyta i widzę, że wielogodzinny trud wymyślania, drukowania, laminowania i wycinania przeróżnych materiałów się opłacił. Jest ich na prawdę sporo. Umieszczenie ich szczegółowych opisów wraz ze scenariuszami naszych zajęć zajęłoby mi równie dużo czasu, co ich przygotowanie. Dlatego przyjęłam strategie, która wydaje mi się najwłaściwsza na ten czas. Dzisiejszy post, będzie prezentował dużą część materiałów (wraz z linkami), które zamierzam wykorzystać w ciągu naszych zabaw. Oczywiście kolekcja ta nie uwzględnia zaplanowanych przeze mnie zabaw manipulacyjno-konstrukcyjnych, zabaw plastycznych, ruchowych i zabaw inspirowanych literaturą. Wszystkie one, jeżeli pozwoli mi na to czas, wraz ze scenariuszami będą pojawiać się w miarę realizowanego przez nas programu. Mam nadzieję,że to w miarę rozsądne rozwiązanie ;-)
Klasyczna prezentacja otwierająca nasz temat. Prezentację uzupełnia taca zoologiczna, o której już pisałam TUTAJ. W naszej skromnej kolekcji znalazły się takie ptaszyska jak: struś afrykański, bocian, kaczka krzyżówka (samiec i samiczka), gęś, łabędź niemy, kogut, kura i pingwin, którego nie mogłam znaleźć, kiedy robiłam to zdjęcie ;-)
Klasyczna prezentacja otwierająca nasz temat. Prezentację uzupełnia taca zoologiczna, o której już pisałam TUTAJ. W naszej skromnej kolekcji znalazły się takie ptaszyska jak: struś afrykański, bocian, kaczka krzyżówka (samiec i samiczka), gęś, łabędź niemy, kogut, kura i pingwin, którego nie mogłam znaleźć, kiedy robiłam to zdjęcie ;-)
Puzzle z usztywnionego filcu - części ptaka. Kontur ptaka pochodzi ze strony Montessori N'Such.
Budowa zewnętrzna ptaka. Karty 3-częściowe z Montessori Print Shop.Ponieważ oryginalne pliki są w języku angielskim musiałam dorobić sobie polskie tłumaczenie. Wersja dla Antolka.
Budowa zewnętrzna ptaka. Karty 3-częściowe z Montessori Print Shop. Wersja dla Kuby.
Poznajemy ptaki. Dopasowywanka i ćwiczenie wzbogacające słownictwo w jednym ;-)Plik pochodzi z Montessori for Everyone
Mała książeczka prezentująca podstawowe informacje o ptakach z Montessori Print Shop.
Ptasie memo z Montessori Print Shop
Poznajemy ptasie odgłosy. Zagadki obrazkowo-dźwiękowe, wydawnictwo Harmonia.Ta pozycja pojawiła się już w trakcie naszych zabaw ze zwierzętami domowymi ;-)
Po prawidłowym odgadnięciu zagadki dźwiękowej, dziecko czeka niespodzianka w postaci pięknego, tematycznie związanego obrazka. Z młodszymi szkrabami, można tych kart używać, jako prostych puzzli. Gorąco polecam tą pozycję wydawniczą ;-)
Jaki dziób takie pożywienie. Materiał przeznaczony głównie dla Kuby. Plik pochodzi z platformy Ogólnopolskiej Wymiany Materiałów Montessori. Dziękujemy ;-)
Nakarm głodnego ptaka. Na bazie materiałów, wspomnianych wyżej, przygotowałam dla Antolka dwie tace prezentacyjne, na których znajdują się wizerunki ptasich dziobów, a co za tym idzie, zdradzają ich preferencje żywieniowe ;-) Antek uwielbia to zadanie. Myślę, że duży wpływ na popularność tego zadania mają ptasie "chorągiewki", jak nazywa je Antek. Cieszę się, że zdecydowałam się umieścić obrazki na patyczkach :-)
Finalnie materiały z dwóch tac znalazły się na jednej.
Rozwinięcie podstawowej prezentacji: Ptak/Nie ptak ;-)
Ze względu na ilość przygotowanych materiałów, musiałam pójść na kompromis i dużą część z nich umieściłam w podręcznym koszyczku ;-) Jak na razie sprawdza się fantastycznie, a ja mam miejsce na półkach, na inne, typowo Montessoriańskie pomoce:-) Pewnie jesteście ciekawi, co kryje nasz koszyczek? Zaraz zdradzę Wam jego tajemnicę.
Wszystkie poniższe pliki, jeżeli nie zaznaczone inaczej, pochodzą z dwóch źródeł: 1+1+1=1 i Homeschool Creations. Poniżej matematyczne puzzle.
Karty liczbowe 1-10. My wykorzystamy je do przeliczania i ćwiczenia chwytu pęsetowego (klamerki).
Karty liczbowe uzupełniłam o element samokontroli. Po przeliczeniu i przypięciu klamerki, dziecko odwraca kartę. Jeżeli zadanie zostało poprawnie wykonane, klamerka powinna znajdować się dokładnie na kolorowej kropce ;-)
Utrwalanie pojęć: duży, średni, mały. Antek zna i rozumie te pojęcia w języku angielskim, więc nawet nie siliłam się, by stworzyć etykiety w języku polskim. Taki ze mnie leniuch ;-)
Karty do przeliczania. My użyjemy ich, jako ćwiczenia pomagającego dziecku skojarzyć pojęcie ilości z graficzna reprezentacją cyfry. W tym celu do zadania dołączą, suszące się właśnie, wycięte z filcu cyferki.
Ptasie domki i ich cienie - dopasowywanka.
Układanie prostych rymów.
Odrobina języka angielskiego. Piosenkę "Little Bird, little bird" zamieniliśmy w typową action song. Dużo się przy niej ruszamy i pokazujemy. Piosenka bazuje na melodii z "Twinkle, twinkle little star", którą chłopcy już znają. Bardzo im się podoba ta odświeżona wersja ;-). Dla Kuby dodatkowo wydrukowałam ten krótki tekst do czytania.
Kilka nowych słówek po angielsku, nikomu jeszcze nie zaszkodziła. Wersja dla Antosia, nie uwzględnia etykiet. Dla Kuby w koszyczku znajdują się małe książeczki w linie, tak by mógł poćwiczyć pisanie po angielsku ze słuchu - ostatnio jest to jego ulubione zadanie z angielskiego. Dodam tylko, że zanim Kuba zabierze się za pisanie w "bookletach" najpierw ćwiczy na ruchomym alfabecie;-)
Ćwiczenie uzupełniające dla Kuby. Początkowy dźwięki poszczególnych wyrazów ;-)
Kilka dodatkowych arkuszy dla Antolka: wycinanie i naklejanie w połączeniu z sortowaniem, pisanie po śladzie i kolorowanie według wzoru.
Literatura z której korzystamy, zabawy tematyczne, plastyczne i ruchowe postaram się opisać w kolejnych postach. Zdradzę Wam tylko, że jak na razie zaplanowałam następujące bloki dydaktyczne:
- jem jak ptak
- ruszam się jak ptak,
- budujemy gniazdo
- papierowe cuda czyli ptasia kolekcja origami
- ptasie dźwięki, czyli spotkanie z onomatopeją
Mamy także w planach wizytę w naszym Zoo i kilka tematycznie związanych eksperymentów;-)
Pliki nad, którymi pracuję (Ptaki i ich gniazda, Trudy ptasiego rodzicielstwa, Ptaki- sortowanie według miejsca występowania) po finalnej edycji zostaną udostępnione na Ogólnopolskiej Platformie Wymiany Plików Montessori
- jem jak ptak
- ruszam się jak ptak,
- budujemy gniazdo
- papierowe cuda czyli ptasia kolekcja origami
- ptasie dźwięki, czyli spotkanie z onomatopeją
Mamy także w planach wizytę w naszym Zoo i kilka tematycznie związanych eksperymentów;-)
Pliki nad, którymi pracuję (Ptaki i ich gniazda, Trudy ptasiego rodzicielstwa, Ptaki- sortowanie według miejsca występowania) po finalnej edycji zostaną udostępnione na Ogólnopolskiej Platformie Wymiany Plików Montessori
I'm linking this post to Montessori Monday
Pozdrawiam Was bardzo, bardzo wiosennie ;-)
Ewa jesteś wielka! Kilka figurek pożyczyłabym do zdjęć :).
OdpowiedzUsuńZ tą wielkością to bym nie przesadzała ;-) A figurki zawsze chętnie mogę pożyczyć ;-) Kilka dni temu znalazłam fantastyczny sklep w Poznaniu z figurkami firmy Schleich i wpadłam po uszy ;-) Figurki są w zbójeckich cenach ( najmniejsze 13zł, ale takie,jak ten bocian, to wydatek rzędu 35zł AHhhh;( Muszę omijać to miejsce z daleka, bo zbankrutuje ;-)))))
UsuńPozdrawiam Ciebie i Elutka ;-)
Jestem pod wrażeniem. Długo chyba się nie otrząsnę:)Sama nabrałam ochoty na ptasi temat:)
OdpowiedzUsuńW Twoim wydaniu Grażko, ptasi temat na pewno byłby powalający. Biorąc pod uwagę Twój kreatywny potencjał, aż pióra by leciały ;-) Może dacie się skusić ;-) Chętnie bym "po podglądała" ;-)))
UsuńUściski ;-)
Ależ Wy jesteście uporządkowani! Podziwiam!!!
OdpowiedzUsuńIleż to roboty ... Też podziwiam!!!
Bubo,
UsuńNasze uporządkowanie ma swoje zdroworozsądkowe uzasadnienie. W takiej masie materiałów bez "szczypty" organizacji przepadłabym z kretesem ;-)))) Niestety, nadal od czasu do czasu drzemie we mnie "bałaganiara" więc nie daj się zwieść pozorom ;-)))))
Pozdrowienia ;-)
Boskie boskie i jeszcze raz BOSKIEEEE!!! Uwielbiam to co robisz z chłopakami :DDD
OdpowiedzUsuńDziękuję Aniu ;-)
UsuńWowowow! Jestem pod ogromnym wrażeniem Twojej pracy! Ewo, jesteś niesamowicie pracowitą mamą. ;-)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie,
Moni
Dziękuję Moni ;-)
UsuńFakt, pracy było sporo - jeszcze bolą mnie palce od wycinania kart z kującego laminatu, ale było warto ;-) Materiałów mam taki zapas, że starczy pewnie na miesiąc, albo dłużej ;-)
Pozdrowienia dla Ciebie i Gabisia ;-)
I ja chylę czoła! Tyle pracy!
OdpowiedzUsuń:-)
UsuńNiesamowita ilość pracy! Temat ptasi nie będzie miał przed Twoimi synkami tajemnic :)
OdpowiedzUsuńNa razie ptasi świat otworzył swoje bogactwo przede mną. Idę na spacer i
Usuńzaczynam dostrzegać całe otaczające mnie bogactwo natury. Chyba właśnie o to chodziło M.Montessori, kiedy pisała, że wiedza kosmiczna daje dziecku klucze do bogactw tego świata ;-) Mam nadzieję, że tego samego doświadczą chłopcy ;-)
Pozdrawiam serdecznie Ciebie i Emmę ;-)
Po raz kolejny: jestem pełna podziwu, dla Twojego przygotowania materiałów! Moim ulubionym zadaniem jest karmienie ptaków: po prostu bomba! My też jesteśmy w ptasich tematach, ale u nas o wiele mniej naukowo! Czekam na ciąg dalszy!
OdpowiedzUsuńDziękuję Madziu,
UsuńStarałam się z całych sił wypośrodkować materiały,tak aby ręka i mózg mogły pracować w całkowitej harmonii. Sama już cieszę się na nasze zabawy manipulacyjno-konstrukcyjne, a to ze względu na fakt, że ostatnio przekonałam się, że tak jak pisała M.M. dłonie są narzędziem inteligencji:-) A tak na marginesie - ja uwielbiam Twoje sensoryczne podejście do każdego tematu. Jestem bardzo ciekawa jakie zabawy zaproponowałaś chłopcom ;-)
Buziaki dla Was od nas.
Mam wytrzeszcz oczu - takie to świetne.
OdpowiedzUsuńDziękuję Frajdo
UsuńStaram się jak mogę ;-)
Pozdrowienia
Zachwycające :-)
OdpowiedzUsuńDziękuję Marto ;-)
UsuńRewelacja;o)
OdpowiedzUsuńCzyta się i ogląda temat z otwartą buzią
Tylko pozazdrościć takiej pracowitej mamy;o)) i jej pomysłów-oczywiście tak pozytywnie;o)no i brać przykład.
Mama pytanie czy karty i inne materiały ze strony Montesorii Print Shop i ze strony Montessorii for Everyone były zakupowane(jaki to koszt)czy ściągane były z serii tzw. darmowych plików
Dziękuję
Wierna czytelniczka
Magdalena mama Aleksandra
Magdaleno,
UsuńTylko ptasie memo - jest plikiem bezpłatnym. Wiem,że budowa flaminga, też znajduje się w kolekcji plików bezpłatnych.
Cała reszta plików, z obu tych stron jest płatna. Zakup pojedynczych plików to kwestia kilku dolarów. Jeżeli posiadasz konto Pay pal to transakcja jest wyjątkowo prosta ;-). Obie te firmy posiadają także niezłą kolekcję darmowych plików. Polecam, także monitorowanie ich stron na Facebooku. To tam najczęściej pojawiają się informacje o wyprzedażach. Czasami można za 1-3 dolarów kupić naprawdę super materiały.
Dziękuję za informacje i podpowiedzi;o)
UsuńSkorzystam napewno i z opcji plików bezpłatnych i z płatnych bo materiały są naprawdę fajowe, a jeżeli można trafić je w dobrej cenie to dałam Lubię na FB i będę podglądać;o)
Pozdrawiam
:-)
Usuńi Ty kochana piszesz mi, że jesteś zmęczona!!!?? No to Twoje "zmęczenie" dodaje mi skrzydeł!:) Rewelacyjny blok tematyczny - baaaardzo fajnie tam u Was w Poznaniu:)
OdpowiedzUsuńTo chyba to wiosenne słonko podrasowało mi baterie:-) Sama siebie zaskoczyłam ostatnio energią;-)))) A do Poznania serdecznie zapraszamy ;-)
UsuńBuziaczki dla Waszej paczki ;-)
Ewo, niedawno widziałam na jednym niemieckim blogu karty z piórkami do liczenia, może Ci się przydadzą?
OdpowiedzUsuńWpis na blogu:
http://montessoriselbstgemacht.wordpress.com/2012/01/19/noch-mehr-federn/
Karty: http://montessoriselbstgemacht.files.wordpress.com/2012/01/federkarten.pdf
Pozdrawiam serdecznie,
Moni
Genialny pomysł ;-) Dziękuję Moniko!!!!
UsuńDzisiaj zapukałam do zoo, z prośbą o pióra ;-)
Haha, znów coś znalazłam dla Was, może się przydać:
OdpowiedzUsuńPtak do pokolorowania:
http://www.bravoeducation.com/uploads/9/3/6/2/936213/colouringsheet_bird.pdf
Zadanie z piórami (pióra można pozbierać na spacerze lub poprosić o nie w Zoo):
http://montessoriselbstgemacht.wordpress.com/2012/01/18/das-schonste-federkleid/
Pozdrawiam serdecznie,
Moni
Moni,
UsuńDziękuję i za kolorowankę:-)))))
Sama także stworzyłam swoją z wizerunkiem kilku najczęściej spotykanych u nas ptaków. Już niedługo się nią z Wami podzielę, bo wyszły całkiem przyzwoite ;-)
Spadłaś mi z nieba Ewo z tym tematem. Od jakiegoś czasu głowię się jak go ugryść a tutaj proszę "konspekt zajęć" gotowy.
OdpowiedzUsuńJest idealnie przygotowany. Podziwiam Cię za ogrom pracy jaki wkładasz w to co robisz Też bym chciała tak umieć się zmobilizować.
Po stokroć dziękuję.
Pozdrowienia dla chłopców.
Dziękuję serdecznie za miłe słowa ;-) Cieszę się, że nasze pomysły na zabawy mogą się jeszcze komuś przydać ;-) Widziałam, że u Was bardzo pszczółkowo i pracowicie ;-))
UsuńPozdrowienia
Otrzymałam wyróżnienie - Twój blog jest wspaniały i z przyjemnością przekazuję je tobie http://lucyferkiem.blogspot.com/2012/03/gdy-mnie-nie-byo.html
OdpowiedzUsuńLucyferko,
UsuńDziękuję ślicznie za wyróżnienie ;-) Twój blog jest dla mnie i z pewnością dla wielu czytelników wspaniałym miejscem na znalezienie inspiracji i ciekawych pomysłów na zabawy z dziećmi ;-) Cieszę się, że po przerwie znowu nas inspirujesz ;-)
Uściski wiosenne ;-)
Ewa
Myślę, że może się Wam przydać:
OdpowiedzUsuńhttp://ptaki.fotolog.pl/
Pozdrawiam :-)
Fantastyczny link!!! Dziękuję serdecznie, na pewno się przyda ;-)
UsuńJeszcze jeden:
Usuńhttp://foto-ptaki.pl/
:-)
Super ;-) Ponownie dziękuję ;-)
UsuńI am from Germany. I am always search for good montessoriideas. I dont understand the words in your blog, but i like the pictures of your lovely material! Nice!
OdpowiedzUsuńThank you for your kind words ;-) It's nice to know that our western neighbors come to visit my blog ;-) I love your feather matching activity ;-)
UsuńThanks for visiting ;-)
Warm hugs from Poland ;-)
Lots of great activities! I especially like the "feed the hungry bird" tray.
OdpowiedzUsuńThank you Kylie ;-) The activity you mentioned is one of our favorite as well ;-)
UsuńWarm hugs ;-)
Ewo, jestes niesamowita. Kiedy ty masz czas na to wszystko.. Ja ledwo daje rade ogarnac dom, obiad, szkole i wyjsc z dziecmi na spacer. A mam pomoc.
OdpowiedzUsuńJak zwykle jestem pod wrazeniem. Robicie bardzo, bardzo inspirujace rzeczy :)))
pozdrawiamy wiosennie!
Wszystko powstaje zazwyczaj późnym wieczorem, kosztem męża i snu ;-(
UsuńMnie również Ewo zaskakujesz, na każdym kroku. Ciekawa jestem każdego wejścia na Twój (Wasz) blog. Nigdy bowiem nie wiadomo, co dziś ciekawego może mnie tu spotkać. Jesteś niesamowita ;-) Gratuluję zapału i siły. I oby tak dalej ;-)
OdpowiedzUsuńGośka (mama Jaśka i Ani)
Dziękuję serdecznie Gosiu :-) Wasze pochwały wprowadzają mnie zawsze w zakłopotanie ;-)
UsuńWonderful unit! I'm planing on doing birds next month so I'm pinning this post for reference. Thanks for sharing!
OdpowiedzUsuńRachel,
UsuńI'm glad you find inspiration on my blog ;-) Bird unit is so fun for kids to learn ;-)
Warm hugs from Poland ;-)
Ewo, jeszcze jeden link w związku z ptakami:
OdpowiedzUsuńhttp://www.dltk-teach.com/minibooks/spring/sequencing.htm
To krótka historyjka obrazkowa, która w szczególności może się przydać Kubusiowi... ;-)
Pozdrawiam,
Moni
My też uwielbiamy ptaki.
OdpowiedzUsuńObserwujemy je na spacerze, kolekcjonujemy piórka.
Polecamy wycinanki-rymowanki "PTASIE ZOO" (latem) i "KARMNIK" (zimą) na blogu Bajkomoda.