niedziela, 6 marca 2011

Polska - podział administracyjny,mapa i herby województw / Learning about Poland - The Montessori Way

For the last two weeks in kindergarten Kuba’s group has been discussing subjects connected with national symbols, the notion of homeland and patriotism. I decided to use this great opportunity and prepared a few activities thematically connected with Poland.
Przez ostatnie dwa tygodnie, grupa Kuby w przedszkolu omawiała tematy związane z symbolami narodowymi , pojęciem ojczyzny i patriotyzmem. Postanowiłam wykorzystać tę okazję i przygotowałam Kubie kilka zadań związanych tematycznie z Polską.


Thanks to courtesy of Marta from Early Learning with Marta and Eaton who decided to prepare and make available for her readers a great Montessori style push pin map, I was able to save some time and could focus on preparing materials that compliment those prepared by Marta.
Dzięki uprzejmości Marty z Early Learning with Marta and Eaton, która postanowiła przygotować i udostępnić swoim polskim czytelnikom wspaniałą mapę w stylu Montessori, zaoszczędziłam trochę czasu i mogłam skupić się na przygotowaniu materiałów, które uzupełniają przygotowane przez Martę materiały.

Printed and ready to use push pin map looks like this ;-)
Wydrukowana i gotowa do użycia mapa wygląda w ten sposób.Originally, I wanted our map to be placed traditionally on a cork board. Unfortunately, I couldn’t find one in the nearest area and I had no time to go to the downtown so I had to use something else instead, which in the end turned out to be a hit. In order to prepare our map I recycled the bottom side of the chocolate box. It was more or less of the size of A4 paper. The interior of the box serves as a storage for all our tags, 3-part cards and memo game. I must admit that though the cork board has definitely more aesthetic quality it can be no way as compact and easy to store as the one we have.
Pierwotnie chciałam naszą mapę w tradycyjny sposób umieścić na tablicy korkowej, niestety jak na złość w najbliższej okolicy nie udało mi się takiej znaleźć. Nie pozostało mi nic innego jak zastosować materiał zastępczy, który jak się później okazało stał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Do przygotowania mapy użyłam tylnej części bombonierki o wymiarach odpowiadających mniej więcej formatowi A4. Wnętrze pudełka służy nam za schowek na etykietki do mapy, karty do lekcji trójstopniowej i nasze herbowe memo. Nie ukrywam, że estetyką nie dorównuje korkowi, ale jego największą zaletą jest kompaktowość i łatwość przechowywania. Naprawdę polecam to rozwiązanie.In order to complement the above map activities I prepared a set of 3- part cards. Kuba loves to work with them because they are coded in a way that allow for self-correction and help to autonomize his process of learning to a great extent (control card, outlined map and province card has a common number on the back)
Jako uzupełnienie do powyższej mapy przygotowałam karty do lekcji trójstopniowej. Na kartach znajduje się mapa konturowa z zaznaczonym województwem i jego nazwą. Kuba uwielbia z nimi pracować ponieważ karty są kodowane w taki sposób aby umożliwić samodzielną korektę ewentualnie popełnionych błędów ( karta kontrolna, karta z mapą i karta z nazwą województwa posiadają na odwrocie wspólny numer).


Kuba is a great lover of countries’ flags and regional coats of arms. I prepared a book consisting of all administrative region coasts of arms. Each page has additionally the name of the region and the regional capital city.
Dodatkowo, ponieważ Kuba uwielbia flagi i herby, przygotowałam dla niego książeczkę z herbami poszczególnych województw (na każdej stronie książeczki znajduje się herb, nazwa oraz stolica danego województwa).Additionally, I prepared one more matching activity. This time Kuba had to match an outline of a province to its coat of arms. For an easy version of the game you have to print 2 copies of each worksheet. In this way you receive two variants of the memo game. One with coats of arms and another one with outlined provinces. Simple, easy and pleasurable game for kids ;-). To make it more kids friendly I would recommend to color code them as in the case of 3-part cards.
Aby urozmaicić zabawę kolejne przygotowane przeze mnie zadanie polegało na dopasowaniu do mapy konturowej, na której zostało oznaczone dane województwo jego herbu. W łatwiejszej wersji wystarczy wydrukować każdy arkusz dwa razy i mamy od razu dwie gotowe zabawy typu memo. Możemy dopasowywać do siebie poszczególne województwa zaznaczone na konturówce lub dopasowujemy herby. Proste, łatwe i przyjemne ;-). Obrazki kodujemy w taki sam sposób jak przy kartach do lekcji trójstopniowej. Dzięki temu dziecko ma dodatkową szansę popracować nad autonomicznością swojej nauki ;-)Here is Kuba in action
A to już Kuba w akcji :-)

If you are interested in those materials, please send me an email and I will be glad to share them with you. Almost forgotten to tell you that all outlined provinces require to be colored by hand ;-(
Osoby zainteresowane przygotowanymi przeze mnie materiałami proszę o maila. Prawie bym zapomniała, województwa na mapie konturowej w jednym i drugim zadaniu należy niestety pokolorować ręcznie ;-(

I'm linking this post to:


Have a wonderful day.
Pozdrawiam i życzę wspaniałego dnia.
Ewa

13 komentarzy:

 1. You did a great job! I like it :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeju ale się napracowałaś. Świetnie przygotowane materiały. Jeśli mogłabym prosić o "gotowce" będę bardzo wdzieczna. Napewno spodoba się moim dziewczynkom. My właśnie od jutra wkraczamy w świat Europy a po niej miałam w planach Polskę.
  Pozdrawiamy i życzymy cieplutkiego i pełnego zabawy tygodnia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Oh my Ewa!!!! This is sooooo great!!!! I was thinking to do one about Puerto Rico (I was born there) and Haiti (daddy's from there) for Pinky so she would be able to know her roots. Thanks so much for the idea. Can you send me a copy to add it to our continent boxes I am preparing? I really appreciate it! My email is msidor79@yahoo(dot)com. Thanks so much and it was a fun activity for sure!

  OdpowiedzUsuń
 4. Fantastic! This is really great work!! Thank you so much for sharing.

  OdpowiedzUsuń
 5. Thank you for your comments. It was a lot of work but it was worth it. Have a busy and fruitful week.

  Love.
  Ewa

  OdpowiedzUsuń
 6. Ewo , materiały są wspaniałe. Nic dziwnego że Kuba tak świetnie opanował to zadanie Ja oczywiście też dołączam prośbę o przysłanie mi tych pereł.
  Dziękuję za wszystko i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Love the pushpin map. What neat activities. Thanks for linking to Montessori Monday! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czy ja również mogę prosić o te materiały? Pozdrawiam :-) magdalena@poczta.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 9. Poproszę również. Przydadzą się na przyszłość :) yvienn@poczta.fm

  OdpowiedzUsuń
 10. Czy ja również mogłabym poprosić o takowe materiały? malgosia.nawrocka@o2.pl Dziękuje ślicznie i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam, jestem zachwycona Twoim blogiem, mam synka troszkę młodszego od Twojego i bardzo inspirują mnie Twoje pomysły na zabawy, od dawna szukam gotowej mapy do układania, byłabym bardzo wdzięczna za Twoją pomocną dłoń i przesłanie mi Twoich materiałów na adres ciepliczka@op.pl, serdecznie z góry dziękuję i pozdrawiam. ania

  OdpowiedzUsuń

Thanks for visiting my blog. I love to read your comments so if you have time and like what you have read leave me one.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...