poniedziałek, 9 maja 2011

Montessori Tot School - 20 miesięcy (months)

Ten tydzień spędziliśmy bardzo pracowicie;-) Antoś miał okazję zrobić wiele rzeczy po raz pierwszy w życiu ;-)

Zdecydowanie najczęściej Antoś pracował z nożyczkami. Nie ukrywam, że wiele mnie to kosztowało;-) Antek wszystkich jednak nas zaskoczył i ostrożnością z jaka obchodził się z nożyczkami i zapałem z jakim podchodził za każdym razem do swojego zadania.
Tak to wyglądało za pierwszym razem. Z początku Antek otwierał nożyczki obiema łapkami, wsadzał paluszki w otwory i ciął.

Drugiego dnia ciął już prawidłowo ;-) Gdybym nie widziała tego na własne oczy nigdy był nie uwierzyła że 20 miesięczny szkrab tak szybko potrafi opanować tę umiejętność.
Na półce Antosia znalazła się więc tacka na której znajduje się pojemniczek z elementami do cięcia (paski papieru i słomki), pojemniczek na skrawki i dziecięce nożyczki ;-) W naszym domu to zdecydowanie numer 1.

Na Antosiowej półce pojawił się także nowy koszyczek z różnymi pudełkami do otwierania i zamykania. Na wyraźną prośbę Antolka do pudełek dodaliśmy mięciutkie pomponiki i piórka.Zdmuchiwanie piórek to świetna zabawa dla maluchów na dłuższą chwilę.Przygotowałam dla Antosia serię kart, które składają się na naszą domową książeczkę typu "I spy". Na razie pracujemy z jednym arkuszem tygodniowo i raczej w formię dopasowywanki. W tym tygodniu bawiliśmy się z cyframi. Więcej szczegółów i materiały do pobrania w tym tygodniu ;-)

Na półce znalazło się także wiele zadań typowo "męskich". Jest więc kolanko do skręcania.

Metalowe nakładki- namiastka mini cylindrów w stylu Montessori (Nakładki zmniejszają swoją średnice o 1 mm więc zadanie jest dość skomplikowane) Antek nie ma problemu z największymi i najmniejszymi nakładkami natomiast dwie środkowe stanowią nie lada wyzwanie ;-)
Dodatkowo śrubki, nakładki i nakrętki ;-)
W tym tygodniu skupiliśmy się na liczbach i wielkościach, które reprezentują. Tutaj jedno z naszych typowych zadań. Plastikowe cyferki i liczmany w postaci fasolek. Na razie fasolki układam ja. Antek bardzo lubi po mnie powtarzać i w ten właśnie sposób sobie liczymy.Na naszej półce w tym tygodniu także znalazły się:

- materiały do utrwalania pojęć: "duży", "średni", "mały"
- materiały do utrwalania pojęć: "taki sam" i " inny"
- zestaw do nauki kolorów w języku angielskim i hiszpańskim
- literkowe puzzle piankowe
- zestaw do przelewania wody z jednego pojemnika do drugiego.

Ten tydzień przyniósł nam także pierwszy Antosiowy rysunek. Wcześniej malował już w miarę rozpoznawalne przedmioty ale ten kwiatek zwalił nas z nóg ;-)Okazało się także, że nasz maluch uwielbia uczestniczyć w eksperymentach, które przeprowadzamy z Kubusiem i co więcej jest przy tym bardzo pomocny. Na zdjęciu Antoś elektryzuje balon ;-)Więcej o tym eksperymencie jeszcze w tym tygodniu.Odrobina ćwiczeń praktycznych dnia codziennego - pierwsze podejście do obierania jajek. Poszło mu całkiem nieźle ;-)Antek wyciągnął nasze stare puzzle z kolorami i układał je wielokrotnie w trakcie tygodnia.
Nasze drewniane klocki wróciły do łask ;-) Budowla numer 1Budowla nr 2


Budowla nr 3Dzisiaj, 9 maja obchodzimy Dzień Europy więc biegnę kończyć naszą mapę i towarzyszące jej zadania. Życze Wam udanego i pracowitego tygodnia;-)

Jeżeli chcecie wiedzieć co w tym tygodniu porabiały inne maluchy na świecie zajrzyjcie tutaj:Tot School

5 komentarzy:

 1. Wonderful works! The boys are so sweet too! Doing great on the scissor work!

  I love the I spy mats too!

  Have a good week my friend!

  Kerri

  OdpowiedzUsuń
 2. Ależ mieliście pracowity tydzień.
  Pamiętam jak moje dziewczynki zaczynały przygode z nożyczkami ufff dobrze, że to już za nami i że palce całe.
  Zabawa z piórkami to świetna zabawa logopedyczna.
  No i rośnie mały artysta, kwiatek prześliczny.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale pracowity tydzień ;)
  Co do nozyczek to podziwiam i gratuluję Antkowi,bo mój Nikuś za niecałe 3 miesiace skończy 3 latka,a jeszcze obsługi nożyczek nie moge go nauczyć :P

  OdpowiedzUsuń
 4. Witajcie Kochani!

  Ewa, Twoj Antos jest taki zreczny jak na swoj wiek! Wspaniale trzyma papier kiedy go chce uciac, no a ten kwiatek WOW!!!!!! Widoczne sa zarysy wczesnej edukacji, a moze rosnie Tobie jakis TALENT artystyczny!!! Kto wie!! :-)

  Pozdrawiam serdecznie z goracych Hawaii!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Podziwiam i gratuluję! Mój synek jest mniej więcej w tym samym wieku i wasze postępy wprawiają mnie w lekkie zakłopotanie (takie pozytywnie motywujące :)

  OdpowiedzUsuń

Thanks for visiting my blog. I love to read your comments so if you have time and like what you have read leave me one.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...