poniedziałek, 5 marca 2012

Nie taki diabeł straszny, jak go malują...
Związki frazeologiczne, nie jednego ucznia, potrafią przyprawić o zawrót głowy. Za dość tajemniczą nazwą, kryją się zwroty i wyrażenia, których właściwe znaczenie odbiega od znaczenia dosłownego. Nieznajomość owych wyrażeń może w najmniej oczekiwanych momentach nieźle skomplikować nam życie. Przesadzam oczywiście ;-) Niemniej jednak, dobrze się wziąć z nimi za bary, póki nie jest za późno ;-)

W celu wprowadzenia Kuby w świat frazeologizmów, postanowiłam przygotować dla niego trzy pierwsze zestawy związków frazeologicznych i ich definicji. Zadanie ma charakter dopasowywanki. Posiada także wbudowany element samokontroli w postaci kodowania na odwrocie etykiet. Kontynuacją ćwiczenia podstawowego jest zabawa polegająca na wymyślaniu kontekstu, w którym dany związek frazeologiczny mógłby się pojawić.Pierwsze podejście. Kuba nie mógł się doczekać i postanowił spróbować swoich sił z jeszcze niezalaminowanymi etykietami.
W pełnym skupieniu odczytywał etykiety z definicjami...
Zaskoczył mnie, bo za pierwszym razem, udało mu się wykonać poprawnie ponad 80 procent zadania ;-) Pewnie to tylko przypadek. Prędzej czy później, wszystko wyjdzie w praniu ;-)Najważniejsze, że zadanie bardzo mu się podoba i stara się używać tych nowo poznanych wyrażeń, gdy tylko jest to możliwe!!!


Wspaniałym uzupełnieniem naszych zabaw z frazeologizmami jest książka Agnieszki Frączek, którą, z czystym sercem, mogę polecić wszystkim miłośnikom zabaw i gierek językowych. "Siano w głowie czyli trafiła kosa na idiom" to lektura obowiązkowa dla tych, którzy lubią odwracać kota ogonem i zrywać boki ze śmiechu. Nasza półka pełna jest zabawnych pozycji , które wyszły spod pióra Pani Agnieszki, a ciągle nie mamy dość;-)

Dziękujemy Pani Agnieszko!!!A Wy? Macie swoje ulubione wyrażenie, idiom, przysłowie ? Nie będziemy Wam oczywiście suszyć głowy i wpuszczać Was w maliny, ale jeżeli się z nami podzielićie będziemy w skowronkach ;-)

Kto ma ochotę na nasze pliki, niech pisze na maila. Lada chwila pojawią się one, także na nowo powstałej Ogólnopolskiej Platformie Wymiany Plików Montessori:-)

Przedwiosenne uściski dla Was od nas ;-)

9 komentarzy:

 1. My też uwielbiamy książki Agnieszki Frączek. Ona nawet słowniczek (na końcu książki) pisze w sposób ciekawy i zabawny.

  Pozdrawiam :-)

  PS. Warto dodać, że "odkryć Amerykę" często jest wyrażeniem ironicznym ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas ta kwestia wyszła przy okazji tworzenia zdań w kontekście.
   Fakt, jak się człowiek zastanowi to najczęściej używa się tego wyrażenia ironicznie. Jeszcze dziś naniosę poprawkę i dodam Twoją uwagę do definicji ;-)

   Dziękuję i pozdrawiam ;-)

   Usuń
 2. cóż, w niektórych przypadkach problemy z nierozumieniem związków frazeologicznych naprawdę są poważne (np. u osób ze spektrum autyzmu)- myślę, że wkrótce skorzystamy z Waszych zabaw ;-) Dzięki!
  P.S. Dziękuję za info o książkach A. Frączek - rozejrzę się za nimi, gdy będę w księgarni
  z pozdrowieniami ;-)
  magda(c)

  OdpowiedzUsuń
 3. Madziu,
  Nie pomyślałam o tym, kolejny raz udowadniasz mi, że warto spojrzeć poza czubek własnego nosa ;-)
  Dziękuję ;-)

  Gwarantuję, że jak już raz zasmakujecie w książkach pani Fraczek nie będziecie nigdy mieć dość. Bardzo fajne są RYMY. My kochamy wierszyk o "Grubelku" i "Kotostrofę". Dawno nie spotkałam autora, który z taką lekkością i wyczuciem potrafił bawić się słowem.

  Wielkim atutem tych książek są, także ich ilustracje. Moi chłopcy uwielbiają każdą jedna książeczkę ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Polecam także książki p. Grzegorza Kasdepke "Co to znaczy..." cz.1 i 2 oraz książkę p. Joanny Olech "Trudne słówka" wszystkie wydane przez wydawnictwo Literatura. Książki te czytałam swoim uczniom w ramach przerwy. Uwielbiały je!Czytając "Trudne słówka" czasami trudno było mi powstrzymać się od śmiechu:)
  Pozdrawiam, Marta K.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna zabawa! Dla małych i dużych dzieci!

  OdpowiedzUsuń
 6. Poproszę o materiały na maila julcia-1979@o2.pl. swietna zabawa

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzień dobry,
  chciałabym poprosic o przesłanie materiałów na maila:
  ma.anszperger@gmail.com

  Chciałam zapytać, czy istnieje możliwość pożyczenia z jakiejś instytucji, od innych rodziców etc. materiałów Montesorri już gotowych? W Warszawie?

  Byłaby to świetna metoda, tania, oszczędzająca czas. Po takiej nauce można by było je zwrócić?

  Dziękuję i pozdrawiam,
  Magdalena

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam,
  prosze o przes\łanie materiałów na mail:
  ma.anszperger@gmail.com.

  Dziękuję.
  Pozdrawiam,
  Magdalena

  OdpowiedzUsuń

Thanks for visiting my blog. I love to read your comments so if you have time and like what you have read leave me one.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...